HTML

Ricsi Utazik

Néha elindulok világgá. Ilyenkor találkozom tűzokádó sárkányokkal és egyszemű óriásokkal. Meg emberekkel akik a bal oldalon mennek az autójukkal és a fürdőszobájukban külön csapból jön a forró és a hideg víz. Olyanokkal is, akik egyszerre csórók és tesznek 2000 kiló aranyat az oltárra, egyszerre lusták és dolgoznak kétszer egy nap a szieszta miatt. Aztán, amikor már elfogyott a hamuba sült pogácsa, hazatérek a jól megszokott és szeretett földönkívüliek közé :)

Friss topikok

  • _RR_: Szia! Természetesen, kérdezz nyugodtan! Üdv: Ricsi (2013.02.25. 13:45) Technische Universiteit Delft
  • Cs_Dóra: Helyi terméket a helyi termelőtől! (2011.03.28. 14:29) Kommentár nélkül
  • Cs_Dóra: És Delft kisebb városka? (2011.03.28. 14:24) Egészségtelen társadalom???
  • _RR_: @Cs_Dóra: tej: nem kóstoltam, nem volt hűtő a szálláson, úgyhogy csak a kezembe fogtam :D biztonsá... (2009.11.07. 06:47) big 2
  • V1pr: Hát, azt nem tudom, de hozhatnál, mert megkóstolnám :) (névről persze ismerem) (2009.10.31. 13:48) big

Linkblog

Malom ami nem őröl - Kinderdájk

2011.05.01. 23:40 _RR_

Na, nem úgy írják, hogy Kinderdájk, hanem úgy, hogy Kinderdijk, de így remélem, mindenki a helyes kiejtést tanulja meg. A hely (kivételesen) a sztereotípiák melegágya:

 

Hát igen, itt tényleg sok a malom (néha még annál is több):

Hollandiában azt lehet szeretni, hogy egy-ként pontot leszámítva azért nem özönlik el úgy a turista tömegek, mint például Dél-Európát. Kinderdijk sajnos a szabályt erősítő kivételek közé tartozik, ettől még persze nagyon szép és joggal Hollandia egyik szimbóluma. Na nem a szépség miatt, hanem ami mögötte van - szó szerint. Egészen nyilvánvaló, hogy a jó üzleti érzékkel megáldott hollandok sem gondolkodnak annyira előre, hogy az 1500-as és 1700-as évek között felhúzzanak itt majd' két tucat szélmalmot azért, hogy a 21. század elején minden turistát lehúzhassanak 6 euróval az egyetlen látogatható malomnál. Az ok, ahogy mondtam, a szépség mögött van:

 

Bizony, a ludakon túl már a polder van. Azaz egy olyan terület, ami eredetileg - legalábbis dagály idején - víz alatt volt. Az "eredetileg" jelentése igen változó: a környék az egyik első területe az országnak, amit ilyen módon kezelésbe vettek. Egyes területek kiszárítása és használatba vétele már az 1500-as évekre tehető. Az évszázadok alatt többlépcsős csatornarendszer és az ezek vizét egyre magasabbra - végül a folyóba - juttató szélmalmok sorozata épült ki. A 19. század végén persze fokozatosan áttértek gőzgépre, majd dízelmotorra, mert már akkor tudták a szélenergia egyik hátrányát, amiről ma sokan meg szeretnek feledkezni, amikor népbutítást tartanak...  Ha éppenséggel hosszabb ideig esett a csendes eső és nem fújt a szél, akkor lakóhelyükkel, otthonaikkal, földjeikkel fizettek. A hollandok megtanulták: a szél akkor fúj, ha kedve van, és ez nem biztos, hogy akkor van, amikor szükség van rá.

További malmok, szerkezeti elemek és egyéb képek itt megtekinthetők.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ricsiutazik.blog.hu/api/trackback/id/tr772873332

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása